Spotkanie koordynatorów projektu

Nasza szkoła jest jednym z uczestników projektu. Wraz z partnerami z bułgarskiego Dobrich, rumuńskiego Medgidia, angielskiego King's Lynn i francuskiego Soissons, młodzież chełmżyńskiego Zespołu Szkół na przestrzeni dwóch lat będzie się wymieniała pomysłami i doświadczeniami oraz realizowała cele projektu.

- Z prawdziwą przyjemnością reprezentowałyśmy naszą szkołę w tym międzynarodowym gronie - mówi Irena Szydłowska - główny koordynator projektu. - Naszym celem było przede wszystkim omówienie zasad przeprowadzania mobilności do poszczególnych krajów partnerskich i ustalenie jej terminów. Już w styczniu młodzież naszej szkoły odwiedzi Wielką Brytanię. My natomiast przygotowujemy się do wizyty uczniów i nauczycieli ze wszystkich krajów partnerskich w marcu. To wielkie wyzwanie, ale też ogromna radość i szansa na wymianę cennych doświadczeń.

Celem naszego spotkania we Francji było też ustalenie terminów videokonferencji i wszelkich merytorycznych aspektów projektu. W programie spotkania znalazło się też zwiedzanie Soissons, odwiedzenie tamtejszej szkoły, winnicy w Cormicy oraz monumentalnej gotyckiej katedry w Reims.

- Wyjechałyśmy z Soissons oczarowane przyjazną atmosferą spotkania, urokiem francuskiej jesieni, ale przede wszystkim zadowolone z nowych międzynarodowych znajomości, które z pewnością zaowocują aktywną, dynamiczną współpracą młodzieży wszystkich wspomnianych państw - mówi Irena Szydłowska. - Młodzież naszej szkoły nie po raz pierwszy uczestniczy w międzynarodowym projekcie. Trudno przecenić walor edukacyjny takich spotkań - począwszy od praktycznego szkolenia języka, przez dzielenie się pomysłami, naukę otwartości, tolerancji, umiejętności znalezienia się wśród ludzi o odmiennych poglądach i obyczajach, po międzynarodowe przyjaźnie zawierane przez młodzież na całe lata.

Cieszymy się, że jako społeczność szkolna nie tylko czujemy się częścią Europy. Po prostu nią jesteśmy.

Autor: Przemysław Piórkowski. Zespół Szkół w Chełmży ©. All rights reserved ®