Godło Polski
SZKOŁA
KADRA
PRZYJACIELE UCZNIA
KKZ

Polityka bezpieczeństwa ZSP w Chełmży
Oferta szkoły
2021/2022
Ja nie widzę Ciebie,
Ty zobacz mnie

Żyj zdrowo i ciesz się
każdą chwilą

Zawodowcy

Projekt Bezpieczeństwo

FILM PROMOCYJNYSYLWETKI ABSOLWENTÓW SZKOŁY
PROGRAM
NASI PARTNERZYLogowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Michał Grążawski finalistą XI Olimpiady Mediewistycznej
Napisane przez admin on 24-04-2017 08:37 | 1421 czytań
Michał Grążawski finalistą XI Olimpiady MediewistycznejZmagania rozpoczęły się 20 kwietnia o godzinie 11:00. Poprzedziły je dwa wykłady związane z epoką średniowiecza. Pierwszy wykład o tytule „Od wareskiej gwardii basileusa do Stamford Bridge – dzieje Haralda Hardrady” wygłosiła Anna Kowalewska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, natomiast drugie wystąpienie zatytułowane „W tysiąclecie macedońskiego renesansu Bizancjum” zaprezentował Marcin Gdaniec z Uniwersytetu Gdańskiego. W drugim etapie brało udział 37 uczestników. Przyjechali z różnych regionów Polski, między innymi z Krakowa, Wałbrzycha, Gdańska, Bydgoszczy i Torunia. Musieli zmierzyć się z zadaniami polegającymi na analizie map i rozpoznawaniu zabytków.

Organizatorzy uatrakcyjnili zmagania intelektualne wycieczką na gockie kurhany do Odrów. Jest to cmentarzysko kultury wielbarskiej sprzed 2000 lat łączone z wędrówką plemion Gotów i Gepidów ze Skandynawi i nad Morze Czarne. Cmentarzysko leży na wschodnim brzegu Czarnej Wody w pobliżu wsi Odry i zajmuje 16,91 hektarów na terenie rezerwatu przyrody Kamienne Kręgi. Obejmuje 10 kręgów kamiennych i 29 kurhanów. Stwierdzono, że cmentarzysko w Odrach było miejscem zwoływania rodowo-plemiennych zgromadzeń wiecowych w kręgach kamiennych, tzw. tingów, oraz miejscem grzebania zmarłych.

Po wycieczce rozpoczął się trzeci etap, który obejmował zadania z analizy źródeł.

A oto kilka refleksji Michała o udziale w konkursach i olimpiadach:
Historią interesuję się od szkoły podstawowej. Zawsze była ona moją pasją. Lubię poszerzać wiedze historyczną, i dlatego biorę udział w różnych konkursach i olimpiadach. Pierwszy raz wziąłem udział w konkursie historycznym w gimnazjum, wtedy zostałem laureatem. W liceum, miałem okazje wziąć udział w olimpiadzie mediewistycznej. Brali w niej udział uczniowie z klas licealnych z całej Polski. Samo uczestnictwo w tej olimpiadzie dało mi wielką satysfakcję. Pomimo wysokiego poziomu trudności, udało mi się pokonać 110 uczniów z całej Polski i zająć 8. miejsce, które dla mnie jest bardzo satysfakcjonujące.

Sukces Michała jest tym większy, że tytuł finalisty uzyskał w pierwszej klasie.

Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych osiągnięć w przygodzie z historią.