Otwarta szkoła...
Dodane przez admin dnia Listopad 30 2017 08:25:32
autor: Róża Kowalska

Kontynuując projekt Szkoły otwartej, na początku listopada spotkaliśmy się z młodzieżą Kujawsko - Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 w Bydgoszczy Dla Dzieci i Młodzieży Słabo Słyszącej i Niesłyszącej.
Treść rozszerzona
Po serdecznym powitaniu w Forum, wraz z Dyrektorem Ośrodka Ryszardem Bieleckim, liderkami projektu: p. Joanną Szmytkowską i p. Krystyną Bieniek, a także młodzieżą klasy II LO, udaliśmy się na bydgoską starówkę do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dra Witolda Bełzy. Tam zwiedziliśmy Bibliotekę Bernardynów, eksponującą najstarszy i najcenniejszy księgozbiór w Bydgoszczy, składający się z ok. 1,5 tysiąca druków wydanych od XV do XVIII wieku. Chlubą zbiorów są inkunabuły, czyli książki drukowane, wydawane do końca XV w. W pracowni regionalnej mieliśmy okazję poznać obyczajowe wydarzenia z Chełmży okresu międzywojennego. Następnie powędrowaliśmy do Katedry św. Marcina i Mikołaja (fary) i Kościoła Klarysek. Zauroczyła nas słynna Wenecja Bydgoska nad Młynówką, a wraz z nią przepiękna krajobrazowo wyspa z licznymi nabrzeżami, jazami wodnymi i kaskadami, Białym Spichrzem na wyspie Menniczej i zabudowaniami Młynów Rottera z połowy XIX w. Obowiązkowo udaliśmy się również do parku Kazimierza Wielkiego, gdzie podziwialiśmy monumentalną fontannę przedstawiającą scenę z biblijnego Potopu.
Wyposażeni w cenną wiedzę o zabytkach starówki, wróciliśmy do Ośrodka, gdzie czekał na nas obiad. Po raz kolejny przekonaliśmy się, jak prędko mija świetnie spędzany czas – ani się nie obejrzeliśmy, a już zastała nas pora pożegnań i powrotu do Chełmży. Do zobaczenia wkrótce w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych!


Zobacz zdjęcia z Otwartej szkoły...>>>