O włos od zwycięstwa
Dodane przez admin dnia Grudzień 17 2018 16:07:58
autor: Agnieszka Piórkowska

Organizatorem konkursu wiedzy o ekonomii społecznej skierowanego do uczniów szkół średnich miasta Torunia oraz powiatu toruńskiego, w którym naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy II sp w składzie: Julia Cieczko, Marcelina Jędrych, Marcin Chojnacki, Dawid Demski oraz Kacper Kuffel był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu. Celem konkursu było przede wszystkim upowszechnianie wiedzy o ekonomii społecznej wśród uczniów szkół średnich, poznawanie mechanizmów przedsiębiorczości społecznej oraz budowanie postaw pro-przedsiębiorczych.
Do konkursu, oprócz naszej szkoły, zgłosiły się następujące placówki: Zespół Szkół Technicznych w Toruniu - Technikum nr 4, Zespół Szkół Samochodowych w Toruniu, Technikum w Gronowie, Zespół Szkół CKU w Gronowie oraz Liceum Ogólnokształcące „Realizacja” w Toruniu.
Treść rozszerzona
Eliminacje, które miały wyłonić 3 najlepsze drużyny, odbyły się 30 listopada w siedzibie ośrodka. Rywalizacja przebiegała w dwóch etapach. Na wstępie drużyny rozwiązywały test wiedzy o ekonomii społecznej. Kolejnym etapem było rozegranie drużynowo dwóch partii gry planszowej „Ekonomia społeczna”. O zakwalifikowaniu się do finału konkursu decydowała suma punktów zdobyta z testu oraz gry planszowej. Do ostatecznej rozgrywki zakwalifikowaliśmy się na I miejscu, i mieliśmy się w niej zmierzyć z reprezentacją Zespołu Szkół Technicznych – Technikum nr 4 w Toruniu oraz Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu.
Finał konkursu rozegrany został we wtorek, 11 grudnia, w siedzibie Spółdzielni Socjalnej „Kulturhauz” w Toruniu. Miał on formę gry miejskiej. Z przygotowaną wcześniej w szkole dokumentacją musieliśmy odwiedzić wszystkie instytucje niezbędne do zarejestrowania spółdzielni socjalnej. Byliśmy zatem klientami Wydziału Gospodarczego Sądu Rejonowego, Pierwszego Urzędu Skarbowego, Urzędu Statystycznego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Ponadto w Ośrodku Wsparcia Ekonomii Społecznej „TŁOK” dowiedzieliśmy się jak radzą sobie, funkcjonujące już od dawna w Polsce, spółdzielnie socjalne. Podczas finału ocenie podlegała przygotowana dokumentacja, opinie urzędników z poszczególnych placówek oraz punktacja za testy. Niestety nie udało się nam powtórzyć sukcesu z eliminacji i ostatecznie zajęliśmy II miejsce. Niewielką ilością punktów wygrała reprezentacja Zespołu Szkół Samochodowych z Torunia. Zwycięska drużyna, już w najbliższy poniedziałek, wyjedzie na dwudniową wizytę studyjną do Spółdzielni Socjalnej „Panato” do Wrocławia, podczas której uczestniczyć będzie w warsztatach w obszarze biznesu, marketingu i ekonomii społecznej. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali nagrody rzeczowe w postaci kart upominkowych do zrealizowania w sieci sklepów Empik.
Udział w konkursie był dla wszystkich ogromnym przeżyciem. Organizatorzy spisali się na medal dbając o zwrot kosztów dojazdu, przygotowanie posiłków, dyplomów czy nagród. Instytucje, które odwiedzaliśmy potraktowały nas niezwykle profesjonalnie. Wszystkim towarzyszył duch uczciwej rywalizacji i chociaż pozostaje niedosyt z zajęcia II miejsca cieszymy się z możliwości udziału w takim przedsięwzięciu.


Zobacz zdjęcia - O włos od zwycięstwa...>>>