Wycieczka do Muzeum Stutthof w Sztutowie
Dodane przez admin dnia Kwiecień 04 2016 10:00:32
autor: Beata Szczechowska-Szarleja

Kontynuując nasze poszukiwania odpowiedzi na pytanie kim jest człowiek, 15 marca 2016 roku ponownie pojechaliśmy do Muzeum Stutthof w Sztutowie. Każda wizyta w tym wyjątkowym miejscu wywołuje w nas głębokie doświadczenie najtrudniejszej prawdy o człowieku. Tym razem dramatyczne wydarzenia z czasów II wojny światowej zostały nam przybliżone poprzez zajęcia zorganizowane przez pracowników Archiwum - Panią dr Danutę Drywę i Panią Bogusławę Tartakowską.
Treść rozszerzona
Uczestnictwo w tej jakże wartościowej lekcji historii umożliwiło nam bezpośredni kontakt z archiwaliami i pełniejsze poznanie pracy historyka. Podczas zajęć poznaliśmy rodzaje zbiorów występujących w Muzeum oraz sposoby ich gromadzenia, opracowywania i przechowywania. Dowiedzieliśmy się, że Muzeum ciągle wzbogaca je o nowe dokumenty i informacje na temat losów ludzi więzionych w obozie przed wybuchem II wojny światowej, w czasie jej trwania oraz w okresie powojennym. Ich źródłem byli i są ocaleni więźniowie oraz ich rodziny. Pani dr D. Drywa specjalnie dla nas przygotowała i zaprezentowała jedyny zachowany dokument, zawierający informacją o przebywającym w KL Stutthof pierwszym polskim dyrektorze naszej szkoły, Antonim Boninie oraz dokumenty historyczne dotyczące członka rodziny pani Beaty Szczechowskiej-Szarlei. Z opowieści o realiach życia obozowego wychwyciliśmy informacje o sile dobra reprezentowanego przez więźniów poprzez tworzenie wspólnoty, wzajemną pomoc zwiększającą szanse na przeżycie, wsparcie psychiczne w pokonywaniu przerażającej codzienności, dzielenie się wiedzą czy rozwój osobisty. Zajęcia zakończyły się refleksją, że każdy z nas jest odpowiedzialny za pamięć o przeszłości.
W drodze powrotnej udaliśmy się nad morze oraz zwiedziliśmy Zamek w Malborku, który jest jednym z najwspanialszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie.
Organizatorzy wycieczki składają serdeczne podziękowania pani Elżbiecie Van Dillen, prezesowi Stowarzyszenia Sympatyków Zespołu Szkół w Chełmży, za udzielone wsparcie finansowe przedsięwzięcia.


zobacz zdjęcia - Wycieczka do Muzeum Stutthof w Sztutowie…>>>